Caz Kalpli İstanbul !


Bu nasıl güzel bir slogan bu nasıl güzel bir program ve ben nasıl heyecanlıyım...
Caz festivalinin gelmesinin verdiği heyecan bir yana festivalle birlikte benim yıllardır dinlemekten çok keyif aldığım hatta hayranlık duyduğum İngiltere’nin en başarılı caz müzisyenlerinden biri olarak kabul edilen Jamie Cullum'un festival kapsamında Santral istanbul'da konser verecek olması ...
Sadece bu değil aynı zamanda yine çok büyük hayranlık duyduğum Nina Simone adına başlatılan Nina Simone repertuarının ünlü sanatçılarca seslendirildiği Sing The Truth” projesi'nin devam ediyor olması veeeee açıkhava tiyatrosunda yapılacak olması !!!

Bu yıl ki festival de heyecanlanmak için çok sebep var çok :)

Tünel şenliği 2 !!!!İstanbul Caz Festivali'nin, geçen sene ilkini gerçekleştirdiği ve büyük ilgi gören etkinliği Tünel Şenliği’nin ikincisi, festivalin ilk hafta sonu, geçtiğimiz yıla göre daha da kapsamlı programıyla, müzikseverlerle buluşuyor.

2 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek Tünel Şenliği'nde, Tünel ve Galata meydanlarında kurulacak ana sahnelerin yanı sıra Beyoğlu, Şişhane, Galata, Asmalımescit bölgelerinde sokaklarda ve birçok farklı mekânda gerçekleştirilecek konserler, atölye çalışmaları, özel sergiler, ikramlar ve etkinliklerle, “festival içinde festival” geç saatlere kadar devam edecek. Etkinlikler 18:00 de başlayacak ve ücretsiz olacaktır !

Bu muhteşem şöleni kaçırmayın !! 'Hayat sokaklarda' diyor ya Okan Bayülgen işte bu etkinlikler gerçekleşirken siz de içinizden bu sözü geçiriyorsunuz !!!

Heyecan 3 !!!

Festivalin bu yılki heyecan verici, yeni ve en ilginç etkinliklerinden biri de adını yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü caz müzisyeni Esbjörn Svensson’un grubu e.s.t’ye ait bir albümden (Strange Place For Snow) alan “A Strange Place for Jazz – Caz için Farklı Bir Yer” başlıklı gece olacak. Festival kapsamında 9 Temmuz Cumartesi akşamı Haliç’te yer alan tarihi tersanede gerçekleşecek bu özel konserde yenilikçi ve yaratıcı projeleri ile caz müziğine yeni ufuklar kazandıran dünyaca tanınmış üç grup arka arkaya sahne alacak. e.s.t. grubunun basçısı Dan Berglund’un yeni grubu Tonbruket, Arto Tunçboyacıyan’ın konuk sanatçı olacağı İlhan Erşahin’in projesi “Love Trio” ve ünlü fusion grubu ile caz dünyasının iki yıldız ismi Bill Evans ve Randy Brecker’la Medeski Martin & Wood’u aynı sahnede buluşturacak Soulbop konserlerinin yanı sıra gece boyunca farklı aktiviteler ve ikramlarla Tersane Sahnesi, caz severler için vazgeçilmez bir festival mekânına dönüşecek.

FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ OKAY TEMİZ’E


İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl, 50 yılı aşkın müzik kariyeri boyunca Anadolu’nun sesleri ve müziğini, caz ve güncel müzikler ile birleştiren yenilikçi çalışma ve albümleri ile ismini duyuran, dünyanın çeşitli yerlerindeki önemli festival ve mekânlarında konserler veren ve Türkiye’den de pek çok müzisyeni keşfedip uluslararası sahneye taşıyan bir ustaya, Okay Temiz’e verilecek.

Açıkçası bu yıl ki program da yok yok ...

Yazarken bile ne kadar heyecanlandığımı anlatamam ...

Hiçbir şeyi atlamak istemiyor ama çok da uzatmak istemiyorum.

İKSV'ın sitesinden detaylı programa ve basın bültenine ulaşabilir hatta arşivden festivalin geçmiş yıllardaki çalışmalarına da göz atabilirsiniz.

Bu arada Natalie Cole 'ün açıkhava tiyatorsunda sahne alacağını da eklemeden geçemeyeceğim :)

Özellikle cazla yeni tanışanların asla kaçırmaması gereken bir konser ...

Biletler : Biletix'de ...

Sizlere Jamie Cullum'un en sevdiğim parçalarından birini armağan ediyor ve festival için şimdiden herkese iyi seyirler diliyorum ...

Caz Kalpli Gökhan :)

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Harika , jamie cullum'u ben de çok severim ve geleceğini bilmiyordum...
kaçırmayacağım ...
teşekkürler paylaşım için...
sevgiler..

Hakan Sancak dedi ki...

Natalie Cole diyorum !!!

Bu yıl festival programı müthiş ...