İzel & Jazznağme ???


Türk halk müziği ve sanat müziği eserleri sözlerinden midir bestelerinden midir bilinmez kim nasıl ve hangi soundla söylerse söylesin her kıvamda o kadar güzel harmanlanıyor ki ortaya çok güzel sonuçlar çıkıyor...

Ancak ne yazık ki İzel'in Jazznağme albümünde yer alan parçalar bu hissi uyandırmaktan öte bir etki bırakıyor insana...

Eğer tarzınızın dışında bir iş yapacaksanız bunu tam anlamıyla yaparsanız gerçekten bir farklılık yaratmış olursunuz yoksa sadece yapılmış olmaktan öteye geçemezsiniz. Malesef izel'in jazznağme albümü de böyle bir etki bırakıyor.

Albümü arkadaşlarımla ilk dinlediğimde 'Hani yemeğe korkarak tuz atarsınız ya tıpkı öyle olmuş ' yorumunu yaptım ki bu yazıdan çıkan sonuç da kısaca budur aslında.

Seçilen parçalardan mıdır , izel'in şarkıları söylerken her zamanki söyleyiş çizgisinden çıkmadığından mı dahası türküleri ve sanat müziği şarkılarını o formda jazz altyapını fazla es geçerek söylemesinden midir, jazz soundunu öne çıkarırsak alışıkın olunmayan bir tarz olduğu için tutmayabilir çekingesinden midir, Jazznağme albümündeki şarkılardan daha fazla jazz tınısı beklentimin olmasında mıdır bilemiyorum malesef albüm beklenen tatmini yaşatmanın çok gerisinde bir çizgi çiziyor.

Mesela bir At Kadehi Elinden şarkısını nasıl tam bir nostalji havasında söylemişse ve malesef düzenlemede en son hissedilen tınılar jazz tınıları ise aynı şey Haydar Haydar türküsünde de geçerli...

Aslında albümün jazz soundu ile gerçekten konsepti yakalamış diyeceğimiz çalışmaları hangileri dememiz daha kolay olur.

'Kal Bu Gece' ve 'Yine Yakmış Yar Mektubun Ucunu' ...

( Albümün ilk klip şarkısı da 'Yine Yakmış Yar Mektunun Ucunu' şarkısına çekilmiş ki bu albüm için verilmiş en doğru karar olsa gerek )

Bu iki parça albümün konseptinden beklenen tatmini minimum düzeyde yansıtıyor ama malesef geri kalan parçalar için bunu söylemek mümkün olamıyor...

İzel, kendi sadık dinleyici kitlesini yakalayabilirse ne mutlu ama ben bir jazz müzik dinleyicisi ve halk müziğinin jazz tınıları ile çok çok güzel harmanlanıp söylendiğine bizzat tanık olan birisi olarak kesinlikle albümün jazz dinleyicisini yakalayamayacapını söyleyebilirim.

İzel daha önce de farklı çalışmalar denemiş ancak pek de başarılı olamamıştı ancak herşeye rağmen risk alıp tarzının dışında çalışmalar yaptığı için bile çok çok tebrik etmek gerekiyor.

Başarlar İzel ...

0 yorum: